Tato stránka využívá pro zlepšení uživatelského prostředí a sledování návštěvnosti soubory cookies. Užíváním souhlasíte s jejich použitím

Vzduchovka s puškohledem? Pro / Proti

Mám si pořídit puškohled na vzduchovku?

Při střelbě na větší vzdálenosti jsou puškohledy velmi dobrou pomůckou. Dokáží přiblížit cíl 4-32x. Je dobré se trochu orientovat v parametrech puškohledů. Běžný střelec si vystačí s přiblížením 4x32, kdy 4 znamená zvětšení a 32 velikost objektivu, která určuje světelnost v přímé úměře na přiblížení.

Puškohledy mají buď pevnou paralaxu, nebo variabilní. A co to znamená? Fixní paralaxa znamená zaostření jen na určitou vzdálenost. Tyto puškohledy nejsou pro vášnivé střelce, protože si tam toho moc nenastavíte a puškohled musíte centrovat na liště. Základní puškohledy mají většinou danou paralaxu na vzdálenost 10-15 metrů.

Za zvážení stojí puškohledy s variabilní paralaxou (značí se AO = Adjustive Objective), která umožňuje korekci = úpravu podle vlastních potřeb. Snadno si tak zaostříte puškohled na cíl umístěný v jakékoliv vzdálenosti (samozřejmě myšleno v rozsahu puškohledu). Každá varianta má své pro a proti.

Pro běžné použití jsou tedy daleko praktičtější puškohledy s variabilní paralaxou a věříme, že jejich vlastnosti také oceníte.

průměry objektivu

Pravidlem je, že čím větší objektiv tím větší je světelnost. Na druhou stranu, vyšší hmotnost může být nepraktická hlavně při střelbě v pohybu. Úzce s velikostí objektivu souvisí i průměr tubusu mezi okulárem a objektivem. Standartní rozměr je 1 palec, tedy 25 mm. U dražších modelů s většími nároky na kvalitu obrazu se používá klasický rozměr 30 mm.

Puškohledy se vyrábí s různými typy tubusů. Za nás doporučujeme určitě kovový, ten je mnohem kvalitnější a odolnější. 

 

A co přiblížení?

Stejně jako paralaxa i přiblížení (zvětšení, zoom) může být dvojí. Jako praktičtější se jeví variabilní - má mnohem širší použití. Přiblížení je nejčastěji v rozmezí 3-9x, ale k dostání jsou i v hodnotách 32x .

Na vzduchovce si vystačíte se zvětšením 4x nebo 6x. Obecně platí, že čím větší přiblížení, tím menší zorné pole. Velké zvětšení je také obtížněji udržinelné na cíl. U puškohledů s pevným přiblížením toho moc nenastavíte, musíte si vystačit s danými parametry. Nejčastěji se jedná právě o zmíněné přiblížení 4x nebo 6x.

Populární jsou také osvětlené kříže. Při střelbě za tmy vám příliš nepomohou, za to je oceníte ve zhoršených viditelných podmínkách nebo při střelbě v protisvětlu.

Závěrem tedy spíše puškohledy doporučujeme. Jsou příjemným zpestřením střelby a mnohdy otevírají nové možnosti střelci.